Rejstřík druhů

Rejstřík druhů / růžovité / třešeň (slivoň) tibetská

třešeň (slivoň) tibetská

Prunus serrula Franch.

růžovité

Rosaceae

Lokalita:Arboretum Křtiny
Region:Moravský Kras
Stát:Česko
Nadmořská výška:470 m
Biotop:lesopark
Určil:Luboš Úradníček
Popis:květ
Výskyt:Čína

Nazývá se také třešeň pilovitá nebo slivoň sakura.

V Číně funkci sakury původně zastával strom švestky ume (meruňka japonská, Prunus mume), ale v polovině 9. století ho nahradila sakura.

Svátky zvané Hanami oslavují krásu sakury a pro mnoho Japonců jsou příležitostí se uvolnit a potěšit z pěkného pohledu. Probíhají v období, kdy sakury kvetou. Zvyk hanami je velmi starý – kronika z osmého století Nihonšoki zaznamenává, že oslavy Hanami byly pořádány již v třetím století našeho letopočtu.

V mnoha částech ostrova Hokkaidó je první pracovní den a školní den v období rozkvětu sakur.

Zatímco v Číně třešňové květy symbolizují ženskou krásu, ženskost nebo lásku, v Japonsku, kvůli krátké kvetoucí době sakury, jsou symbolem pomíjivé povahy života. Také ukazují, že život je stejně krátký a krásný jako ony květy. Třešňové květy také symbolizují oblaka, díky své povaze tvořit shluky květů.

Květy jsou také častou ozdobou na všech druzích spotřebního zboží v Japonsku, včetně kimon, papírnického zboží a nádobí.

Sakura je předzvěstí dobrého bohatství, je symbolem lásky, zalíbení a také reprezentuje jaro. Během druhé světové války, byla sakura používána pro motivaci a manipulaci japonských obyvatel. Japonští piloti malovali po straně letadel květy sakury či si s sebou brali na své mise větvičky stromů. Třešňový květ namalovaný na straně bombardéru symbolizoval intenzitu a pomíjivost života.

Ve svých koloniálních zemích císařské Japonsko často zasazovalo stromy sakury jako symboly „nároku na obsazené oblasti jako japonský prostor“.