Rejstřík druhů

Jírovec maďal

Aesculus hippocastanum L.

mýdelníkovité

Sapindaceae

Lokalita:Arboretum Křtiny
Region:Moravský Kras
Stát:Česko
Nadmořská výška:460 m
Biotop:lesopark
Určil:Jiří Šumbera
Popis:Kvetoucí strom, listy, květenství, kmen
Výskyt:Balkánský poloostrov

Plody jsou bohaté na saponiny a dříve se používaly při výrobě mýdla. V syrovém stavu jsou však pro člověka, koně a skot jedovaté. Byť někteří zvířata je dokáží konzumovat.

V kosmetice se dá použít např. na bělení zubů, do koupele, na výrobu šamponu na vlasy, na pleťovou masku, krémy na křečové žíly nebo proti pihám, na praní, proti mšicím, molům apod.

Jírovec je jeden z nejlepších léčivých rostlin na cévy vůbec. Klinické studie prokazují účinnost na tzv. „těžké nohy“, noční křeče v nohách.

Květy se v pivovarnictví užívaly jako náhražka chmele.

Jírovec pochází od jarý (v původním smyslu hořký). Maďal je z maďarského magyal = durman, který má obdobné bodlinaté plody.

Ke vzniku pojmenování koňský (hippo = kůň) se váže několik pověr. Jizvy po opadu listu jsou podobné s okovaným koňským kopytem. Také možná získal název proto, že semeno Turci používali jako posilující prostředek pro tažné koně a při dýchavičnosti koní. Další možností, jak vznikl název, je, že našim předkům připomínal plod koňské oko. Avšak některé zdroje uvádějí, že jsou kaštany pro koně jedovaté.

Podle starých pověr bychom měli kaštany nosit stále v kapse, protože chrání před zlem. Proti zlu jsou účinné, dokud neztratí svůj lesk. Američtí osadníci se nošením kaštanů v kapse zase chránily proti revmatismu.

Květ kaštanu je symbolem Kyjeva, hlavního města Ukrajiny.

Do Evropy se dostal v roce 1576.

Další dřeviny stejné čeledi: